Jak prawidłowo palić świece?

20 grudnia 2019

W tym blogu przedstawiamy podstawowe zasady palenia świec.

Stosowanie ich pozwoli osiągnąć maksymalny czas uwalniania zapachu świecy oraz jej poprawne wypalanie.

Powyższy obrazek przedstawia pożądany, tak zwany basen podczas palenia świec zapachowych.

Prawidłowa długość knota

Przed każdym zapaleniem świecy należy przyciąć knot do ok 3-5mm długości. Pozwoli to zapobiec kopceniu świecy, a płomień będzie stabilny i równomierny.

Czas palenia świecy zapachowej

Zbyt krótkie palenie świecy może doprowadzić do powstania tzw. tunelu i nierównego wypalania się świecy. Powinna się ona palić jednorazowo tak długo, aż wosk roztopi się do brzegów szkła, czyli 2-3 godziny.

Stosowanie akcesoriów do palenia świec

Nakładki na świece pomagają płomieniowi szybciej rozgrzać wosk, dzięki czemu szybciej roztapia się na całej powierzchni świecy. Należy jednak pamiętać, że nakładki stosujemy tylko na świece jedno knotowe. Nie należy używać ich do świec dwu knotowych!

Nożyczki do przycinania knotów
Nożyczki do przycinania knotów
Nakładka na świece
Nakładka na świece

Ogólne zasady bezpieczeństwa

  • Nie wolno zostawiać palącej się świecy bez nadzoru!
  • Nie wolno ustawiać zapalonej świecy w przeciągu!
  • Zapaloną świecę należy ustawiać poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt!
  • Nie wolno ustawiać palącej się świecy w pobliżu materiałów łatwopalnych!
  • Nie wolno chodzić z zapaloną świecą w dłoniach!
  • Świece należy stawiać na podstawkach odpornych na działanie ognia i rozgrzanego wosku.
  • Jeśli zapalamy kilka świec na raz, należy je ustawić w bezpiecznej odległości od siebie – co najmniej 10cm, żeby nie nagrzewały się wzajemnie.
  • Nie należy wypalać świecy do samego końca. Uważa się, że 1,5cm wosku od dna słoja to bezpieczna ilość. Poniżej tej wartości świeca może się zbyt mocno nagrzać i pozostawić ślady na niezabezpieczonej powierzchni (np. drewnianej) lub nawet pęknąć. Wosk, który zostanie w słoju można wykorzystać w kominku zapachowym.

Jak “pomóc” świecy rozpuścić wosk do ścianek słoja?

  • Stosuj nakładki na świece. Im bardziej zabudowana tym palący się knot wytwarza większe ciepło pod nakładką. Szybciej i lepiej rozpuszczając wosk na całej powierzchni.
  • Stosuj sweterki lub inne “otulacze” na świece. Mogą to być np folia aluminiowa która utrzyma wydzielane ciepło wewnątrz. Pamiętaj, żeby stale kontrolować przy tym palącą się świece!!

Jeżeli powyższe wskazówki są Ci obce i po raz pierwszy masz zamiar je stosować to zrób to pod okiem doświadczonego świecoholika.

Dodaj komentarz