Historia pierwszej świeczki

29 listopada 2020

Każdy z nas wielokrotnie spotkał się z marką Yankee Candle, Woodwick Candle, Goose Creek Candle czy Milkhouse Candles. Patrząc jednak na te ogromne firmy, trudno jest wyobrazić sobie ich start. Początkowo żadna z nich nie produkowała setek tysięcy świec tygodniowo, nie zatrudniała setek ludzi na całym świecie ani nie miała fabryk o ogromnej powierzchni. Każda z tych firm rozpoczęła swój sukces od stworzenia swojej pierwszej świeczki zapachowej. Zachęcamy Was do zapoznania się z historią powstania marek świec zapachowych, jakie oferujemy na Cocolando.

Yankee Candle – prawdziwa historia o „American Dream”

Historia ta rozpoczyna się nieco smutno. Jest Boże Narodzenie 1969. Szesnastoletni Mike Kittredge, chce kupić swojej mamie prezent, niestety nie może sobie pozwolić na jakikolwiek wydatek. Wpada jednak na pomysł, by własnoręcznie wykonać świecę. Wykorzystuje do tego celu wosk, czerwone kredki, sznurek kuchenny i karton mleka. Z ich pomocą tworzy swoją pierwszą świecę, którą wręcza mamie. Rodzina i przyjaciele są zachwyceni pomysłem i zaradnością chłopca. Szybko namawiają go, by wykonał więcej świec i próbował je sprzedać na okolicznym targu. Po kilku latach Mike Kittredge może pozwolić sobie na otwarcie pierwszego małego sklepu. W 1973 roku firma Yankee Candle zatrudnia już 12 pracowników. Rok później na rynek trafiają pierwsze świece opakowane w charakterystyczny szklany słoik – symbol Yankee Candle do dnia dzisiejszego. Pierwsze zapachy były proste, posiadały jedną główną nutę zapachową. Najpopularniejsze z nich to borówka, cynamon, żurawina, sosna i francuska wanilia. Po zmianie lokalizacji sklepu, w 1983 roku, na ruchliwe skrzyżowanie w South Deerfield w stanie Massachusetts, Yankee Candle rozkiwita jeszcze bardziej. Sprzedaż firmy osiąga 1 milion USD rocznie.

Yankee Candle strona z 1997 roku

W 1996 roku rusza pierwsza strona internetowa Yankee Candle (yankeecandle.com), witając tym samym nowe grono klientów i dając wieloletnim fanom nowy sposób robienia zakupów. W 2000 roku Yankee Candle produkuje rocznie 80 milionów świec. W 2006 roku w listopadzie, ciężko pracując, by sprostać zapotrzebowaniu na święta, zespół Yankee Candle ustanowił rekord, tworząc 1 054 182 świece w słoiku w siedem dni! Obecnie Yankee Candle zatrudnia ponad 6000 wykwalifikowanych, oddanych pracowników na całym świecie. Świece i akcesoria Yankee Candle można znaleźć tysiącach sklepów na całym świecie. Firma nadal się rozwija, możemy być pewni, że jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Ciekawostka:

Terminem „Yankee” pierwotnie określano ludzi z Nowej Anglii, teraz stanowi on pseudonim dla każdego rodowitego mieszkańca Stanów Zjednoczonych. Po Wojnie Secesyjnej mieszkańcy południowych stanów nazywają Jankesami wszystkich z północy kraju.

Goose Creek Candle – z pasji i dobroci serca

Chucka Meece założyciel Goose Creek Candle

Krótszą historię posiada druga znana marka na rynku świec zapachowych – Goose Creek Candle. Została ona założona w 1998 roku przez Chucka Meece’a w małym miasteczku Liberty w Kentucky. Po zakończeniu szkoły średniej Chuck rozpoczął działalność w biznesie vendingowym (sprzedaż i wynajem automatów z napojami i przekąskami), nie przeszkodziło mu to jednak na dalsze poszukiwanie zajęcia, jakiemu chciałby poświęcić swoje życie. Postanowił rozpocząć produkcję świec zapachowych. Jego mozolna praca pozwoliła na stworzenie krajowej sieci dystrybucji oraz otwarcie firmowych salonów Goose Creek Candle w miastach takich jak: Teksas, Michigan, Kolorado, Waszyngton czy Illinois. W 2005 roku Goose Creek Candle było zmuszone powiększyć swój dotychczasowy zakład produkcyjny o dodatkowe 500 m2 i zatrudnienie kolejnych pracowników. Chuck Meece zaraził swoją pasją również swoje dzieci – Micah, Jordan i Madison i to dzięki ich wspólnej pracy firma rozwija się i sprzedaje swoje produkty już w ponad 75 krajach na całym świecie. Goose Creek Candle skupia się na również na działalności charytatywnej. W 2018 roku Goose Creek Candle zobowiązało się do przekazania darowizny w wysokości 50 000 dolarów oraz 8 dolarów od sprzedaży każdej świecy Goose Creek Candle z edycji limitowanej.

Milkhouse Candles – tradycyjne świece zapachowe

Eric Sparrow założyciel Milkhouse Candles

Eric Sparrow był nauczycielem zatrudnionym w szkole Manley Elementary School w stanie Tennessee. Wczesnym latem 2003 roku wszedł do biura dyrektora szkoły, by przedłużyć umowę swojego zatrudnienia. Ku zaskoczeniu swojego przełożonego, odłożył dokument na jego biurku, twierdząc, że nie złoży na nim swojego podpisu. „To było wspaniałe doświadczenie” – powiedział Sparrow – „Ale muszę zrobić sobie przerwę w nauczaniu”. Wyjaśnił, że chociaż lubił uczyć, zamierza zrealizować swoje marzenie o produkcji świec zapachowych. Dyrektor był zaskoczony zachowaniem podopiecznego. Po co rezygnować z bezpiecznej i stabilnej kariery, aby realizować przedsięwzięcie pełne ryzyka? Zabranie kilku pudełek domowych świec Milkhouse Candles lokalne targi rzemiosła to jedno, ale czy naprawdę sądził, że mógłby konkurować z takimi firmami jak Yankee Candle? Niezrażony Sparrow wyszedł z biura, będąc bezrobotnym po raz pierwszy od czasu studiów, by przekształcić swoje hobby w kwitnący interes.

W budowaniu biznesu najważniejsza jest rodzina

Sukces nie przyszedł jednak z dnia na dzień. Milkhouse Candles przez lata rozwijała się i dopracowywała swoje receptury. Jedno było pewne – do produkcji świec Milkhouse Candles, Eric i jego żona Janet, chcieli wykorzystywać jedynie wosk sojowy z lokalnych pól północno-zachodniej części USA, udowadniając, że jest on zdrową alternatywą dla świec parafinowych. Początkowo małżeństwo zajmowało się każdym aspektem biznesu. O pomoc poprosili mamę Erika, Dianę, której doświadczenie jako kucharka, sprawdziło się w komponowaniu olejków zapachowych i opracowywaniu nowych zapachów świec Milkhouse Candles. Szwagierka Erica prowadziła sklep Milkhouse Candles, a część jego pracowników stanowili emerytowani nauczyciele, przyjaciele Erica z wcześniejszych lat. W 2013 roku Milkhouse Candles tworzyło 13 pracowników. Rok później, firma otworzyła nowy zakład produkcyjny i znacząco zwiększyła ilość zatrudnianych osób. Możliwości Milkhouse Candles stały się ogromne, firma rozpoczęła produkcję nawet 50 000 świec dziennie.  Jako, że konsumenci poszukują świec na bazie soi najwyższej jakości, przyszłość Milkhouse Candles jest jasna. Janet Sparrow  podkreśla, że pomimo rozwoju Milkhouse Candles są skupieni na rodzinie i utożsamiają się lokalną społecznością, której są częścią. „Jesteśmy firmą rodzinną” – mówi Sparrow. „Naprawdę wierzę, że każdy, kto przychodzi do nas do pracy, czuje, że jest częścią rodziny, zespołu i czegoś większego niż tylko robienia świec”.

Świece z drewnianym knotem

WoodWick świece z drewnianym knotem

Virginia Candle Company, twórca świec Woodwick Candle, rozpoczęła działalność w 1990 roku w swoim, początkowo niewielkim, zakładzie produkcyjnym w Lynchburg w stanie Wirginia w USA. Wszystkie świece Woodwick Candle zawierają wysokiej jakości, przyjazne dla środowiska materiały i składniki. Firma szczyci się wykorzystywaniem organicznych knotów, naturalnego wosku i delikatnych olejków eterycznych. W ciągu 30 lat, pozwoliło to firmie Virginia Candle Company, rozbudować markę Woodwick Candle, do roli światowego potentata świec zapachowych. Firma zatrudnia obecnie ponad 200 osób. Świece Woodwick Candle są sprzedawane na całym świecie, ostatnio w Korei i Japonii. W 2017 marka Woodwick Candle stała się częścią światowego giganta, Yankee Candle, co zapewni jej jeszcze większy rozwój i promocję marki.

Powyższe historie są dowodem na to, że wytrwałość jest kluczem do sukcesu. Założyciele marek takich jak Yankee Candle, Woodwick Candle, Goose Creek Candle czy Milkhouse Candles chcieli sprawić innym radość. Tworząc swoją pierwszą świecę, w zaciszu domowego ogniska, nie przypuszczali, że ich pomysł rozrośnie się do tak ogromnych rozmiarów. Pierwsza świeczka otwarła im drogę do spełnienia swoich marzeń i osiągnięcia sukcesu. Dzięki tym markom możemy cieszyć się pięknym zapachem w naszych pomieszczeniach oraz obdarowywać nim naszych najbliższych. Życzymy im dalszych sukcesów!

Jeden komentarz do “Historia pierwszej świeczki”

  1. Avatar

    Michał Baranek 13 stycznia 2021 21:20

    Robienie świeczek to bardzo fajne hobby, polecam spróbować.

Dodaj komentarz